Rejestracja samochodu z Kanady – jakie dokumenty?

Rejestracja samochodu z Kanady
Dokumenty do rejestracji pojazdu- Rejestracja pojazdów

Rejestracja samochodu z Kanady, podobnie jak z innego kraju niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz EFTA wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zaliczyć można do nich przede wszystkim opłaty ceł i podatków, a także uzyskania nieco większej liczby dokumentów. Sama rejestracja samochodu z Kanady nie będzie się wiele różniła od rejestracji samochodu sprowadzonego z UE. Koszt również jest taki sam. Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji auta z Kanady, USA czy ZEA, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Rejestracja samochodu z Kanady – opłaty cła i podatków

Odprawa celna pojazdu z Kanady

Zanim przystąpisz do rejestracji auta z Kanady czy innego kraju spoza UE, musisz opłacić należne cła i podatki. Odprawa celna dla pojazdów sprawdzanych z takich krajów jak np. Kanada czy USA jest obowiązkowa. Potwierdzenie jej dokonania będzie jednym z dokumentów, które musisz dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu. Jeśli odprawiłeś samochód poza Polską, pamiętaj o tłumaczeniu dokumentu przez tłumacza przysięgłego. Jak wysokie cło trzeba zapłacić za pojazd sprowadzony do Polski spoza UE? Niezależnie od kraju UE, w którym zostanie on odprawiony, obowiązuje cło w wysokości 10% wartości pojazdu dla samochodów osobowych.

Podatek VAT od pojazdu sprowadzanego z Ameryki

Inaczej wygląda to w przypadku drugiego z podatków, a mianowicie VAT-u. Tutaj ważne będzie to, gdzie samochód przejdzie odprawę celną. Jeśli na terenie Niemiec, stawka VAT wyniesie 19%. Samochód odprawiony w Holandii zostanie objęty VATem w wysokości 21%. Najmniej korzystne pod kątem podatku VAT jest dokonanie odprawy celnej w Polsce. O jakiej wysokości podatku mowa? Standardowo 23%.

Akcyza samochodu sprowadzanego

Na koniec zostaje nam akcyza. Nie jest to podatek obowiązkowy dla wszystkich rodzajów pojazdów. W przypadku motocykli, ciągników rolniczych czy samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony nie mówimy o akcyzie. Istnieje też kilka wyjątków, a raczej zwolnień z tego podatku. Zwolnienie z zapłaty podatku akcyzowego dotyczy samochodów elektrycznych, jak i niektórych pojazdów hybrydowych.

Akcyzę należy opłacić dla pojazdów osobowych, samochodów specjalnych oraz samochodów ciężarowych do 3,5 tony (podrodzaj ciężarowo-osobowy, furgon, VAN, wielozadaniowy, furgon/podest) i samochodowych innych. Jej wysokość dla samochodów spalinowych zależy przede wszystkim od pojemności silnika. Wynosi ona 3,1% wartości pojazdu dla pojemności do 2000 cm3 i 18,6% dla pozostałych. 

Inaczej rzecz wygląda w przypadku samochodów hybrydowych. Tutaj też obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 1,55% oraz 9,3%. Pierwsza – niższa stawka – przewidziana została dla klasycznych hybryd – oznaczanych jako HEV oraz miękkich MHEV wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 m3. O akcyzie w wysokości 9,3% mówimy w przypadku hybryd plug in PHEV, klasycznych hybryd oraz miękkich hybryd z silnikami spalinowymi o pojemności 2000-3500cm3.

Rejestracja czasowa do badania technicznego uszkodzonego auta sprowadzanego

Samochody czy też motocykle sprowadzane z Kanady i Stanów Zjednoczonych bardzo często są pojazdami powypadkowymi. Najczęściej dokumentem potwierdzającym własność za granicą jest tzw. tytuł własności – Certificate of Title bądź certyfikat pojazdu uszkodzonego – Certificate of Salvage. W pierwszym przypadku – na tytule własności – nierzadko pojawia się informacja o uszkodzeniu pojazdu. Jeśli mowa o Certificate of Salvage dokument sam w sobie potwierdza, że mamy do czynienia z pojazdem powypadkowym. Obydwa z wymienionych tytułów powodują konieczność przeprowadzenia dodatkowego powypadkowego badania technicznego. Co więcej, aby wykonać badanie okresowe przed pierwszą rejestracją, jak i badanie dodatkowe, koniecznym jest pobranie w swoim Wydziale Komunikacji (Tarnów, Dębica, Kraków itd – właściwym ze względu na miejsce zamieszkania) czerwonych tablic. 

PAMIĘTAJ! Rejestracja czasowa do badania technicznego to nie standardowa rejestracja pojazdu. W jej przypadku obowiązują inne przepisy, a konkretniej brak możliwości dokonania rejestracji warunkowej. Oznacza to, że już w momencie składania wniosku o rejestrację do badania technicznego musisz mieć dokumenty potwierdzające odprawę celną wraz z ewentualnym tłumaczeniem i dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. Odprawę celną tłumaczymy, jeśli została ona dokonana za granicą. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy to nie wydruk dokonania przelewu, a zaświadczenie pobrane z urzędu celno-skarbowego. 

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z Ameryki?

Przechodzimy do najważniejszej części dzisiejszego artykułu, a mianowicie dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu z Kanady, USA, Dubaju i innych. 

Na początek słowo na temat tłumaczenia dokumentów do rejestracji. Warto mieć na uwadze, iż zgodnie z przepisami w sprawie rejestracji, Wydział Komunikacji będzie żądał tłumaczenia dokonanego przez tłumacza przysięgłego bądź właściwego konsula. Nie możesz więc przetłumaczyć dowodu rejestracyjnego czy faktury zakupowej u zwykłego tłumacza. 

Wykaz dokumentów do rejestracji pojazdu z Kanady i USA

Teraz przejdźmy do listy niezbędnych dokumentów do rejestracji pojazdu z Ameryki. Będą to:

  • dowód rejestracyjny, tytuł własności, certyfikat uszkodzenia pojazdu – konieczne jest tłumaczenie tego dokumentu,
  • dokument potwierdzający nabycie pojazdu – faktura, umowa i inne. Jeśli sporządzona jest ona w języku obcym, również należy dokonać jej tłumaczenia. Jeśli zakupiłeś pojazd za granicą urząd będzie wymagał jedynie twojego dokumentu zakupu. Pamiętaj jednak, że gdy kupisz auto w Polsce, a jest ono sprowadzane zza granicy przez osobę nieprowadzącą działalności w zakresie obrotu pojazdami, osoba ta musi przekazać Ci również swój dokument zakupu potwierdzający nabycie pojazdu za granicą,
  • tablice rejestracyjne – jeśli są, bądź oświadczenie właściciela o braku tablic rejestracyjnych. Oświadczenie to można złożyć podczas rejestracji pojazdu,
  • oświadczenie o dacie sprowadzenia pojazdu wydane przez importera. Jeśli to Ty dokonałeś zakupu i sprowadziłeś pojazd do Polski, wystarczy Twoje oświadczenie złożone na okienku. Inaczej sprawa wygląda, gdy zakupu za granicą dokonała inna firma, a Ty jedynie kupujesz pojazd już na terenie RP. Wówczas wymagane będzie oświadczenie importera, a więc firmy, która przywiozła pojazd do miejsca docelowego na terenie kraju,
  • badanie techniczne przed pierwszą rejestracją – rozszerzone wraz z dokumentem identyfikacyjnym pojazdu. Druga część BT zawiera dane niezbędne do rejestracji pojazdu na terenie Polski. Gdy pojazd jest powypadkowy musisz dostarczyć również badanie dodatkowe powypadkowe,
  • odprawę celną wraz z jej tłumaczeniem,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych, specjalnych, ciężarowych do 3,5 tony. Dokument ten nie jest wymagany dla wspomnianych pojazdów, jeśli odprawy celnej dokonano na terenie Polski.

Czy zarejestruje samochód sprowadzony z Kanady?

Posiadając komplet dokumentów i przegląd z wynikiem pozytywnym nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojazd z Kanady zarejestrować w Polsce. Wątpliwości pojawiły się w kwietniu tego roku, kiedy to weszły nowe przepisy mówiące o umieszczaniu nr homologacji na dowodzie rejestracyjnym. Uspokajamy. W kwestii rejestracji samochodów i motocykli sprowadzanych spoza UE nic się nie zmieniło. 

Rejestracja samochodu z Kanady na pewno wymaga podjęcia większej liczby działań, niż ma to miejsce w przypadku rejestracji auta krajowego czy też sprawdzonego z UE. Niemniej jednak to rynek amerykański oferuje nietuzinkowe modele i wiele unikalnych konfiguracji wymarzonych pojazdów. Dodatkowe wyposażenie, innowacje czy też klasyki jak Ford Mustang i Dodge Challenger zachęcają, aby przychylnym okiem spojrzeć na auta zza oceanu. Import samochodu nie zawsze okaże się mniej korzystny finansowo od zakupu pojazdu na terenie UE.