To jakie dokumenty będą wymagane do rejestracji samochodu sprowadzanego zza granicy zależy przede wszystkim od kraju, z którego dany pojazd został do Polski przywieziony. Inaczej bowiem wygląda rejestracja auta z Unii Europejskiej, a inaczej samochodu sprowadzanego ze Stanów Zjednoczonych. W tych drugich formalności jest znacznie więcej. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.
Jakie dokumenty do rejestracji samochodu sprowadzonego z UE?
-
Dowód rejestracyjny
Dowody rejestracyjne wydane na terenie Unii Europejskiej posiadają ujednolicone oznaczenia oraz kody, i dokumentów tych do rejestracji pojazdu sprowadzanego nie trzeba tłumaczyć. Wyjątek stanowią „stare” dowody rejestracyjne niezawierające wspomnianych oznaczeń oraz te, w których znajdują się dodatkowe adnotacje. Urzędnik rejestrujący samochód może wymagać tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, gdy zawiera on niejasne wpisy. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2024 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów:
„2. Właściciel pojazdu nie ma obowiązku przedłożenia tłumaczenia:
1) dowodu rejestracyjnego wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, z tym że organ rejestrujący może
w przypadku wątpliwości wymagać tłumaczenia danych i informacji krajowych zawartych w tym dokumencie, których kody nie zostały określone w załączniku I do dyrektywy Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie
dokumentów rejestracyjnych pojazdów”.
-
Dokument zakupu pojazdu
Do rejestracji samochodu sprowadzanego z państw członkowskich należy przedstawić dokument przenoszący prawo własności. Może to być zarówno umowa kupna-sprzedaży, faktura, umowa zamiany czy też umowa darowizny. Jeśli dokument ten sporządzony jest w języku obcym należy oddać go do tłumaczenia do tłumacza przysięgłego. Umów dwujęzycznych, czy też tych napisanych w języku polskim nie tłumaczymy.
Wydział rejestrujący pojazdy nie przyjmie dokumentu przenoszącego prawo własności w kopii! Wyjątek stanowi tutaj notarialnie potwierdzone ksero.
-
Badanie techniczne przed pierwszą rejestracją
Niezależnie czy pojazd posiada ważne badanie okresowe należy udać się do diagnosty w celu przeprowadzania przeglądu. W przypadku aut, które ważne badania okresowego nie mają będzie to badanie okresowe przed pierwszą rejestracją. Jeśli jest to pojazd nowy, niedawno rejestrowany, w przypadku którego od pierwszej rejestracji nie minęło 5 lat, wystarczy badanie dodatkowe na określenie parametrów niezbędnych do rejestracji.
-
Tablice rejestracyjne
Tablice rejestracyjne niezbędne są do rejestracji pojazdu w każdym przypadku. Jeżeli samochód sprowadzony zza granicy takowe posiada, należy przedłożyć je do rejestracji. W przypadku samochodów importowanych możliwe jest złożenie tzw. oświadczenia o braku tablic, gdy zostaną one zdane w urzędzie poprzedniej rejestracji.
-
Oświadczenie o dacie sprowadzenia pojazdu zza granicy
Importer pojazdu sprowadzanego jest obowiązany sporządzić oświadczenie o dacie sprowadzenia auta, które determinuje, czy wyrobił się on z rejestracją w ustawowym terminie. Oświadczenie to wystawiane jest przez importera i musi zostać załączone do rejestracji pojazdu. Można je zastąpić, krótką adnotacją na fakturze zakupowej, mówiącą że danych pojazd został sprowadzony na teren Polski tego i tego dnia. Data sprowadzenia to nie data przekroczenia granicy, ale dzień, w którym pojazd dotrze do miejsca docelowego!
-
Akcyza
W przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z terenu Unii Europejskiej niezbędne jest opłacenie akcyzy i przedstawienie zaświadczenia w wydziale komunikacji. Mówimy tutaj o pojazdach o DMC do 3,5 tony. Zaświadczenie to można donieść do odbioru dowodu rejestracyjnego, a więc dokonać tzw. rejestracji warunkowej. UWAGA! Rejestracja warunkowa nie dotyczy czasowej rejestracji do badania technicznego, wywozu z kraju oraz tablic przejazdowych.
Rejestracja samochodu sprowadzanego spoza Unii Europejskiej?
Aby zarejestrować samochód przywieziony ze Stanów Zjednoczonych, Kanady albo innego kraju niebędącego państwem członkowskim UE należy do wymienionych wyżej dokumentów dołączyć jeszcze odprawę celną. Jeśli ta sporządzona została w kraju innym niż Polska należy przedłożyć jej tłumaczenie. Co więcej, tłumaczeniu podlega również dowód rejestracyjny!
Rejestracja samochodu sprowadzonego wiąże się ze znacznie większą ilością formalności. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności i kilkukrotnej wizyty w urzędzie rejestrującym, zleć nam rejestrację swojego nowego pojazdu. Przed rejestracją zweryfikujemy dokumenty. Zarejestrujemy auto. Umówimy się na odbiór dokumentów. Wszystko przebiegnie bez zbędnego stresu i starty czasu. Po około trzech tygodniach odbierzemy nowy dowód rejestracyjny i zakończymy tym całą procedurę.
Comments are closed